Veatus ja jaanipäeva lumm

Mõnikord saad sellise käkiga hakkama, et hakkad uskuma, et see killuke selget mõistust, mis veel eile sinuga kaasa jõlkus, on nüüd igaveseks kadunud. Tunnen end hetkel nii rumalalt. Nirumalt. Nirult. Mul nimelt on komme end täiesti ebavajalike hirmude tõttu kõikvõimalike mõttetute asjade peale sellisesse afektisesundisse ajada, et aju lülitub välja. Kuid kahjuks ei taipa ma selles olukorras tegutsemist pausi peale panna, vaid lahmin edasi. Pilbasteni välja, kui vaja. Vigade parandus on homme, eks siis saab teada, kas tasub üldse loobuda või saab sellest hobusekronust veel asja. Peab saama, ma ütlen. Lihtsalt rahu, ainult rahu.

Eksimine on muidugi inimlik, eriti siis, kui lähteasend juba alguses vale on. Sel juhul võib eksimine tunduda ainuke õige tee. Käisin eelmisel nädalal lõpuks vaatamas sellesuvist must see– filmi “Jaanipäev“, mis režissöör Ari Asteri sõnul on õudusfilmiks tituleeritud lahkuminekufilm. Kummaline klammerduv suhe, mis ka asjaosaliste enda jaoks on oma aja ära elanud, kuid millest lahti öelda ei suudeta, leiab oma drastilise lõpu keset rootsimaist sektielu. Kogukond, kuhu satutakse, on oma tegemiste poolest ühtaegu hirmutav ja paeluv. Ohvrisurma minek on oma ürgsuses vaba ja ilus valik, kuid kas see valik on ikka tõesti vaba? Või on sektis elava inimese identiteet ja ego kogukonna väärtuste nimel nii kallutatud, et inimene ütleb lahti iseendast? Kogukond otsustab, kogukond määrab. Nii heas kui ka halvas, kusjuures halb võib olla maskeerunud ilusaks ja vastupidi. Kui sellisesse kallutatud maailmataju kogemisse lisada veel varasem ebakindlus oma suhte osas, siis pole sugugi üllatav kõiki tabusid päevavalgele toov filmipuänt. Kui palju on pealtnäha kogukondlikus ja droogide mõju all toimunud “libastumises” tahet libastuda? Kui manipuleeritav on inimmõistus või otsivad ürgsed instinktid lihtsalt vabandusi, miks libiseda. Eksida. Seksida.

Nõrganärvilistele ei soovita, pärast ei saa kuigi hästi magada. Aga muidu on tegemist filmiga, mis jääb meelde ja kõneleb. Ka alateadvusega.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s